Svalová sila ako ju (ne)poznáme?
- Martin Babinec
- Oct 19, 2022
- Čítanie: 1

Pri prejave sily v športe málokedy resp. takmer nikdy nenastáva situácia, kde má športovec obidve nohy pevne na zemi a pôsobí silou na rovnomerne rozloženú hmotnosť s jej ťažiskom blízko ťažiska trupu a v jednej rovine pohybu. Prečo si teda neustále myslíme, že cvičenia ako drep, mŕtvy ťah alebo benchpress budú mať optimálny transfer do športového výkonu?
Tieto cvičenia sú jednoduché na správne technické zvládnutie a ich plánovanie aj vykonávanie je relatívne komfortné. Cvičenia zahŕňajúcé viaceré roviny pohybu si vyžadujú maximálnu koncentráciu od športovca aj od trénera, čo často nie je po chuti ani jednej strane. Myslím si však, že schopnosť správne načasovať jednotlivé pohyby, vytvoriť a využiť pákové mechanizmy vo svoj prospech je skutočným predpokladom pre rozvoj sily. To, že ľudské telo je schopné uskladniť a následne využiť elastickú energiu už nejakú dekádu vieme, prečo teda využívame tento fenomén najmä pri lýtkových svaloch a achilovej šlache?
Silu športovca teda neodráža jeho jednorázové maximum alebo maximálny výkon v drepe, mŕtvom ťahu alebo benchpresse. Silu športovca definuje schopnosť efektívne preniesť silu generovanú od chodidla až po ruky, kde nielen že nedochádza k energetickým stratám, ale naopak dochádza ku kumulácií síl správnym načasovaním zapojenia svalových reťazcov a využitia pákových mechanizmov.
Comments