Kvalita vs kvantita
- Martin Babinec
- Oct 19, 2022
- Čítanie: 1

To, že vývoj futbalu smeruje k neustálej intenzifikácií je možno počuť po každých veľkých turnajoch alebo zápasoch. Čo však tá intenzifikácia znamená?
V roku 1960 bola priemerná vzdialenosť nabehaná hráčom okolo 6 km. O dvadsať rokov neskôr, v roku 1980, sa toto číslo už zdvojnásobilo na zhruba 12 km na hráča za zápas. Dnes sa priemerná vzdialenost pohybuje na úrovni 11,3 km. Veľký rozdiel nastal práve v rýchlosti nabehaných metrov. Medzi rokmi 2007 a 2013 stúpla celková pokrytá vzdialenosť vo vysokej intenzite (>19,8 km/h) v anglickej Premier League o 30% a celkový počet šprintov stúpol o 35% (>25,1 km/h).
Ak si to rozoberieme na drobné, desať kilometrov za zhruba 90min čistého času je tempo 1km za 9min. Toto tempo sa rovná rýchlosti svižnejšej chôdzi. Nie je teda limitujúce, či hráči v zápase nabehajú 10km, 11km alebo 12km. Rozdiel medzi špičkovým a priemerným hráčom je vo vzdialenosti nabehanej v šprinte (>25,1kmh) resp. vo vysokej rýchlosti (>19,8kmh) a schopnosť opakovať tieto rýchle úseky veľakrát za sebou bez poklesu rýchlosti alebo mentálnej koncetrácie kvôli zvýšenej únave.
Na to, aby si sa v tejto oblasti zlepšil je dôležité adaptovať telo na produkciu a odbúravanie kyslého prostredia vytvoreného intenzívnym zaťažením a zväčšiť energetické zásoby. Obidva faktory vieš ovplyvniť správne nastaveným tréningom. Takýto tréning musí spĺňať určité parametre ako vysokú, submaximálnu intenzitu, dostatočne dlhé intervaly odpočinku a relatívne nízky objem. Tieto parametre sa však v tréningu často nedodržiavajú v domienke, že kvantita je dôležitejšia ako kvalita.
Ak chceš mať tréningový plán nastavený na zlepšenie tých správnych schopností a trénovať efektívne bez strácania času pri tréningu, ktorý ťa nikam neposunie, neváhaj ma kontaktovať a posunieme tvoj tréning na vyšší level.
Commentaires